Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Om Sahlgrenska akademin

2 440

miljoner kronor i omsättning

1 750

anställda

5 000

studenter

60%

professorer arbetar inom vården

 

Organisation

6 institutioner, 3 enheter och
22 centrumbildningar.

Fakultetsledning

Professor Eric Hanse är dekan och styrelsens ordförande.

Vår historia

En ung fakultet med en lång historia. Och ett nobelpris.

 

Hitta till oss

Foto: Akademiska hus

Hållplatser: 
Sahlgrenska huvudentré
Medicinaregatan 
Annedalskyrkan

Karta över Medicinareberget

 

Läs mer

Bibliotek

På Medicinareberget finns två av universitetets bibliotek:
Biomedicinska biblioteket
Studietorget Hälsovetarbacken

Likabehandling

En ökad mångfald bland anställda och studenter bidrar till en högre kvalitet i verksamheten.
Vårt arbete med likabehandling
och ökad mångfald

Miljöcertifiering

  

 

Sahlgrenska akademin

Sahlgrenska akademin
Box 400
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 3 A-5 B
Besöksadress: Medicinaregatan 3, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.sahlgrenska.gu.se
Epost: info@sahlgrenska.gu.se

Dekan: Eric Hanse

Om enheten

Sahlgrenska akademin är den hälsovetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet. Fakulteten har en unik bredd inom det hälsovetenskapliga området.

Vid Sahlgrenska akademin finns sex institutioner inom områdena medicin, odontologi och vårdvetenskap. Att dessa institutioner är samlade i en akademi möjliggör ett effektivt samarbete över kunskapsgränserna.

Vid fakulteten finns 18 utbildningsprogram. Flera av Sahlgrenska akademins utbildnings­program hör till de mest populära i landet.

Forskning som bedrivs vid fakulteten är inom många om­råden av högsta internationella klass. Det gäller till exempel inom farmakologi, fetma, barns hälsa, odontologi och hjärta-kärl.

Både utbildning och forskning sker i nära samarbete med Västra Götalandsregionen, särskilt Sahlgrenska Universitetssjukhuset och Folktandvården i Göteborg.

Personer

Visar 1 - 50 av 2732

Namn Titel Telefon E-post
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Lidén, Morgan Administrativ chef, inst morgan.liden@sahlgrenska.gu.se
Sjövall, Henrik Professor/​överläkare henrik.sjovall@medfak.gu.se
Nordin Larsson, Sara Tekniker sara.nordin.larsson@gu.se
Skibicka, Karolina Universitetslektor, biträdande karolina.skibicka@gu.se
Andersson, Karin Forskningsing förste karin.andersson@rheuma.gu.se
Bengtsson-Palme, Johan Forskarassistent johan.bengtsson-palme@gu.se
Gisslen, Magnus Professor/​överläkare magnus.gisslen@infect.gu.se
Flach, Carl-Fredrik Forskare carl-fredrik.flach@microbio.gu.se
Redwan Namro, Itedale Forskarassistent itedale.namro@gu.se
Nyqvist, Mariann Administratör mariann.nyqvist@gu.se
Hugosson, Jonas Professor/​överläkare jonas.hugosson@surgery.gu.se
Ekholm, Marie-Louise Projektsamordnare marie-louise.ekholm@gu.se
Nordström, Veronica Forskningsadministratör veronica.nordstrom@gu.se
Hedberg Oldfors, Carola Forskare carola.oldfors@gu.se
Nordström, Inger Forskningslaborant inger.nordstrom@microbio.gu.se
Trybala, Edward Forskare edward.trybala@microbio.gu.se
Peeker, Ralph Professor/​överläkare ralph.peeker@urology.gu.se
Aleksic, Biljana Laboratorieassistent biljana.aleksic@microbio.gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Marschall, Hanns-Ulrich Professor/​överläkare hanns-ulrich.marschall@gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Prahl Gullberg, Ulrica Forskare bitr ulrica.prahl-abrahamsson@gu.se
Kjelldahl, Josefin Forskare bitr josefin.kjelldahl@gu.se
Ricksten, Sven-Erik Professor/​överläkare sven-erik.ricksten@aniv.gu.se
Steineck, Gunnar Professor gunnar.steineck@oncology.gu.se
Sterner, Ida Forskare bitr ida.sterner@gu.se
Andersson, Linda Forskare linda.andersson@gu.se
Fogelstrand, Per Forskare per.fogelstrand@gu.se
Maier, Stephan Professor stephan.maier@gu.se
Björklund, Christina Tekniker christina.bjorklund@gu.se
Svensson, Alexandra Forskare alexandra.svensson@microbio.gu.se
Sandblom, Viktor Doktorand viktor.sandblom@gu.se
Jern, Sverker Professor/​överläkare sverker.jern@gu.se
Hjulström, Maria Forskningslaborant maria.hjulstrom@microbio.gu.se
Larsson, Pia Forskare bitr pia.larsson@gu.se
Arkeklint, Mathias It-samordnare mathias.arkeklint@gu.se
Bäckman, Kristoffer Statistiker kristoffer.backman@gu.se
Schmidt, Caroline Forskningslaborant, 1:e caroline.schmidt@gu.se
Doshé, Cecilia Assistent cecilia.mellqvist@gu.se
Carlsson Ekander, Lena Professor lena.carlsson@medic.gu.se
Lindegren, Sture Forskare sture.lindegren@radfys.gu.se
Bonislawska, Jolanta Laboratorieassistent jolanta.bonislawska@microbio.gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Friden, Jan Professor/​överläkare jan.friden@orthop.gu.se
Peacock, Ingela Datasamordnare ingela.peacock@gu.se
Breimer, Michael Professor/​överläkare michael.breimer@clinchem.gu.se
Sjöholm, Kajsa Forskare kajsa.sjoholm@medic.gu.se
Håversen, Liliana Forskare liliana.haversen@gu.se
Ståhlman, Marcus Forskningsingenjör 1.e marcus.stahlman@gu.se

Visar 1 - 50 av 2732

Sidansvarig: Pontus Sundén|Sidan uppdaterades: 2017-11-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?