Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Om Sahlgrenska akademin

2 440

miljoner kronor i omsättning

1 750

anställda

5 000

studenter

60%

professorer arbetar inom vården

 

Organisation

6 institutioner, 3 enheter och
22 centrumbildningar.

Fakultetsledning

Professor Agneta Holmäng är dekan och styrelsens ordförande.

Vår historia

En ung fakultet med en lång historia. Och ett nobelpris.

 

Hitta till oss

Foto: Akademiska hus

Hållplatser: 
Sahlgrenska huvudentré
Medicinaregatan 
Annedalskyrkan

Karta över Medicinareberget

 

Läs mer

Bibliotek

På Medicinareberget finns två av universitetets bibliotek:
Biomedicinska biblioteket
Studietorget Hälsovetarbacken

Likabehandling

En ökad mångfald bland anställda och studenter bidrar till en högre kvalitet i verksamheten.
Vårt arbete med likabehandling
och ökad mångfald

Miljöcertifiering

  

 

Sahlgrenska akademin

Sahlgrenska akademin
Box 400
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 3 A-5 B
Besöksadress: Medicinaregatan 3, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.sahlgrenska.gu.se
Epost: info@sahlgrenska.gu.se

Dekan: Agneta Holmäng

Om enheten

Sahlgrenska akademin är den hälsovetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet. Fakulteten har en unik bredd inom det hälsovetenskapliga området.

Vid Sahlgrenska akademin finns sex institutioner inom områdena medicin, odontologi och vårdvetenskap. Att dessa institutioner är samlade i en akademi möjliggör ett effektivt samarbete över kunskapsgränserna.

Vid fakulteten finns 18 utbildningsprogram. Flera av Sahlgrenska akademins utbildnings­program hör till de mest populära i landet.

Forskning som bedrivs vid fakulteten är inom många om­råden av högsta internationella klass. Det gäller till exempel inom farmakologi, fetma, barns hälsa, odontologi och hjärta-kärl.

Både utbildning och forskning sker i nära samarbete med Västra Götalandsregionen, särskilt Sahlgrenska Universitetssjukhuset och Folktandvården i Göteborg.

Personer

Visar 1 - 50 av 2858

Namn Titel Telefon E-post
Sennerby, Lars Professor lars.sennerby@odontologi.gu.se
Wenneberg, Bengt Gästlärare bengt.wenneberg@odontologi.gu.se
Lundberg, Sören Systemman soren.lundberg@gastro.gu.se
Lindström Kjellberg, Irma Senior rådgivare irma.lindstrom@fhs.gu.se
Lidén, Morgan Administrativ chef, inst morgan.liden@sahlgrenska.gu.se
Ljungblom, Ann Utbildnings adm ann.ljungblom@infect.gu.se
Sjövall, Henrik Professor/​överläkare henrik.sjovall@medfak.gu.se
Johansson, Inger Forskare inger.johansson@gu.se
Skibicka, Karolina Universitetslektor karolina.skibicka@gu.se
Andersson, Karin Forskningsing förste karin.andersson@rheuma.gu.se
Bengtsson-Palme, Johan Forskarassistent johan.bengtsson-palme@gu.se
Gisslen, Magnus Professor/​överläkare magnus.gisslen@infect.gu.se
Flach, Carl-Fredrik Forskare carl-fredrik.flach@microbio.gu.se
Nilsson, Ulf Forskningsrådgivare ulf.nilsson@gu.se
Nyqvist, Mariann Administratör mariann.nyqvist@gu.se
Hugosson, Jonas Professor/​överläkare jonas.hugosson@surgery.gu.se
Ekholm, Marie-Louise Projektsamordnare marie-louise.ekholm@gu.se
Hedberg Oldfors, Carola Forskare carola.oldfors@gu.se
Trybala, Edward Forskare edward.trybala@microbio.gu.se
Peeker, Ralph Professor/​överläkare ralph.peeker@urology.gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Marschall, Hanns-Ulrich Professor/​överläkare hanns-ulrich.marschall@gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Prahl Gullberg, Ulrica Forskare, biträdande ulrica.prahl-abrahamsson@gu.se
Kjelldahl, Josefin Forskare, biträdande josefin.kjelldahl@gu.se
Steineck, Gunnar Professor gunnar.steineck@oncology.gu.se
Alizadehgharib, Sara Forskare sara.alizadehgharib@gu.se
Sterner, Ida Forskare, biträdande ida.sterner@gu.se
Andersson, Linda Forskare linda.andersson@gu.se
Fogelstrand, Per Forskare per.fogelstrand@gu.se
Maier, Stephan Professor stephan.maier@gu.se
Björklund, Christina Tekniker christina.bjorklund@gu.se
Svensson, Alexandra Forskare alexandra.svensson@microbio.gu.se
Sandblom, Viktor Doktorand viktor.sandblom@gu.se
Jern, Sverker Professor/​överläkare sverker.jern@gu.se
Larsson, Pia Forskare bitr pia.larsson@gu.se
Arkeklint, Mathias It-samordnare mathias.arkeklint@gu.se
Schmidt, Caroline Forskningslaborant, 1:e caroline.schmidt@gu.se
Carlsson Ekander, Lena Professor lena.carlsson@medic.gu.se
Lindegren, Sture Forskare sture.lindegren@radfys.gu.se
Bonislawska, Jolanta Laboratorieassistent jolanta.bonislawska@microbio.gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Friden, Jan Professor/​överläkare jan.friden@orthop.gu.se
Chaplin, John Psykolog john.chaplin@gu.se
Breimer, Michael Professor/​överläkare michael.breimer@clinchem.gu.se
Sjöholm, Kajsa Forskare kajsa.sjoholm@medic.gu.se
Håversen, Liliana Forskare liliana.haversen@gu.se
Ståhlman, Marcus Forskningsingenjör 1.e marcus.stahlman@gu.se
Andersson Assarsson, Johanna Forskare johanna.andersson@medic.gu.se
Dellborg, Mikael Professor/​överläkare mikael.dellborg@gu.se

Visar 1 - 50 av 2858

Sidansvarig: Pontus Sundén|Sidan uppdaterades: 2018-01-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?