Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Seniora professorer/forskare

ALBERTSSON WIKLAND Kerstin MD, f. 1947
professor i fysiologi, endokrinologi 1994, anst t.o.m. 2020-02-28

ANDERSSON Rune MD, f. 1951
professor i infektionssjukdomar, klinisk mikrobiologi
anst t.o.m 2019-08-31

BARREGÅRD Lars MD, f. 1948
professor i klinisk miljömedicin, anst t.o.m. 2019-12-31

BERGFELDT Lennart MD, f 1950
professor i kardiologi, anst t.o.m 2019-12-31

BJÖRKELUND Cecilia MD, f. 1948
professor i allmänmedicin, anst t.o.m. 2019-12-31

BONDJERS Göran MD, f. 1944
professor i kardiovaskulär forskning 1988, anst t.o.m. 2019-12-31

DAHLGREN Claes MD, f. 1949
professor i medicinsk mikrobiologi, anst t.o.m 2019-12-31

DAHLIN-IVANOFF Synneve MD, f. 1950
professor i arbetsterapi, anst t.o.m 2019-11-30

DAMBER Jan-Erik MD överläkare, f. 1949
professor i urologi, anst t.o.m 2019-10-31

EDÈN Staffan MD, f 1949
professor i fysiologi, särskilt endokrinologi, anst t.o.m 2019-12-31

EKSTRÖM Jörgen MD, f. 1944
professor i farmakologi 1988, anst t.o.m. 2019-10-31

ENGEL Jörgen MD, f. 1942
professor i farmakologi 1990, anst t.o.m. 2019-08-31

FASTH Anders MD, f. 1945
professor i pediatrisk immunologi, anst t.o.m. 2020-01-31

GILLBERG Christipher MD, f. 1950
professor i barn- och ungdomspsykiatri, anst t.o.m 2020-04-18

GUSTAFSSON Bengt MD, f. 1946
professor i neurofysiologi 1996, anst t.o.m. 2020-04-30

HAGBERG Mats f. 1951
professor i yrkesmedicin, anst t.o.m. 2019-12-31

HANSSON Gunnar C MD, f. 1951
professor i medicinsk kemi och cellbiologi, mucinbiologi
anst t.o.m. 2020-02-01

HELLSTRÖM Mikael f. 1950
professor i diagnostisk radiologi, anst t.o.m 2019-12-31

HOLMGREN Jan MD, f. 1944
professor i medicinsk mikrobiologi 1988, anst t.o.m. 2020-03-31

LANDIN-WILHELMSEN Kerstin f. 1952
professor i medicin, anst. t.o.m. 2019-12-31

LERNER Ulf MD, f. 1946
professor i experimentell osteoporosforskning, anst t.o.m. 2019-12-31

LUNDBÄCK Bo f. 1948
professor i lungsjukdomars kliniska epidemiologi,
anst t.o.m 2019-08-31

LUNDHOLM
Kent
MD, f. 1945
professor i kirurgi 1990, anst t.o.m. 2020-01-31

MALMGREN Kristina MD, f. 1952
professor i neurologi med särskild inriktning mot klinisk epilepsiforskning t.o.m 2019-12-31

MILSOM Ian MD, f. 1950
professor i obstetrik och gynekologi, anst. t.o.m. 2019-06-30

OLDFORS Anders MD, PhD, f. 1951
professor i klinisk patologi t.o.m 2020-03-31

ROSENGREN Annika f. 1951
professor i medicin t.o.m 2019-12-31

ROSENHALL Ulf MD, f. 1941
professor i audiologi, anst. t.o.m. 2019-10-31

RYDEVIK Björn MD, f. 1947, professor i ortopedisk kirurgi 1996,
anst t.o.m. 2020-05-31

RÖNNBÄCK, Lars MD, f 1951
professor i neurologi, anst t.o.m. 2020-03-31

SMITH Ulf MD, f. 1943
professor i medicin 1989, anst t.o.m. 2019-12-31

SVENNERHOLM Ann-Mari MD, f. 1947
professor i infektion och immunitet 1988, anst t.o.m. 2019-12-31

SWEDBERG Karl MD, f. 1944
professor i medicin 1999, anst t.o.m. 2019-12-31

TENGVALL Pentti MD, f. 1951
professor i biomaterialvetenskap 2018, anst t.o.m. 2019-12-31 

THOREN Peter, f. 1945
professor i fysiologi, anst t.o.m. 2019-07-31

WENNERGREN Göran, f. 1947
professor i pediatrik, anst t.o.m 2020-03-31

WENNSTRÖM Jan L OD, f. 1947
professor i parodontolgi 2000, anst t.o.m. 2019-08-31

 

Sidansvarig: Pernilla Kramer|Sidan uppdaterades: 2019-06-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?