Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Om Sahlgrenska akademin

2 400

miljoner kronor i omsättning

1 700

anställda

5 000

studenter

60%

professorer arbetar inom vården

 

Organisation

6 institutioner, 3 enheter och
22 centrumbildningar.

Akademins ledning

Akademistyrelsens möten och protokoll.

Vår historia

En ung fakultet med en lång historia. Och ett nobelpris.

 

Hitta till oss

Foto: Akademiska hus

Hållplatser: 
Sahlgrenska huvudentré
Medicinaregatan 
Annedalskyrkan

Karta över Medicinareberget

 

Läs mer

Bibliotek

På Medicinareberget finns två av universitetets bibliotek:
Biomedicinska biblioteket
Studietorget Hälsovetarbacken

Likabehandling

En ökad mångfald bland anställda och studenter bidrar till en högre kvalitet i verksamheten.
Vårt arbete med likabehandling
och ökad mångfald

Miljöcertifiering

  

 

Sahlgrenska akademin

Sahlgrenska akademin
Box 400
40530 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 3 a-5 b
Besöksadress: Medicinaregatan 3, 40530 Göteborg

Webbplats: www.sahlgrenska.gu.se
Epost: info@sahlgrenska.gu.se

Dekan: Eric Hanse

Om enheten

Sahlgrenska akademin är den hälsovetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet. Fakulteten har en unik bredd inom det hälsovetenskapliga området.

Vid Sahlgrenska akademin finns sex institutioner inom områdena medicin, odontologi och vårdvetenskap. Att dessa institutioner är samlade i en akademi möjliggör ett effektivt samarbete över kunskapsgränserna.

Vid fakulteten finns 18 utbildningsprogram. Flera av Sahlgrenska akademins utbildnings­program hör till de mest populära i landet.

Forskning som bedrivs vid fakulteten är inom många om­råden av högsta internationella klass. Det gäller till exempel inom farmakologi, fetma, barns hälsa, odontologi och hjärta-kärl.

Både utbildning och forskning sker i nära samarbete med Västra Götalandsregionen, särskilt Sahlgrenska Universitetssjukhuset och Folktandvården i Göteborg.

Personer

Visar 351 - 400 av 2726

Namn Titel Telefon E-post
Bratlie, Svein Olav Forskarstuderande 031-342 82 18 svein.olav.bratlie@gu.se
Bratt, Ewa-Lena Universitetslektor/​sjuksköterska 031-786 4450 ewa-lena.bratt@gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Breimer, Michael Professor/​överläkare michael.breimer@clinchem.gu.se
Brembeck, Petra Forskningssjuksköterska petra.brembeck@gu.se
Bremell, Tomas Oavlönad docent 031-342 4060 tomas.bremell@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brink, Magnus Forskarstuderande 031-3434536 magnus.brink@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare bitr gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brisby, Helena Professor/​överläkare helena.brisby@vgregion.se
Brisby, Helena Professor/​överläkare, Proprefekt helena.brisby@vgregion.se
Brisman, Jonas Överläkare 031-786 6275 jonas.brisman@amm.gu.se
Brisslert, Mikael Forskare 031-3422493 mikael.brisslert@gu.se
Brittberg, Mats Professor, adjungerad 0300-565417 mats.brittberg@lthalland.se
Broberg, Gudrun Doktorand/​projektass 0702-682784 gudrun.broberg@vgregion.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Brogren, Helén Universitetslektor helen.brogren@gu.se
Brommage, Robert Forskare robert.brommage.2@gu.se
Bronäs Sandberg, Carina Sjuksköterska 031-786 6070 carina.bronas.sandberg@gu.se
Brorsson, Annelie Forskare, biträdande annelie.brorsson@orthop.gu.se
Brune, Mats Oavlönad docent 031-342 7349 brune@gu.se
Brusved, Gunilla Forskningsadministratör 031-342 2990 gunilla.brusved@wlab.gu.se
Bry, Kristina Professor /​ överläkare, Professor i Pediatrik särskilt neonatologi 031-343 4630 kristina.bry@pediat.gu.se
Bryman, Inger Oavlönad docent 031-342 2144 inger.bryman@gu.se
Brynjolfsson, Siggeir Forskare 031-786 6326 siggeir.brynjolfsson@gu.se
Brännmark, Cecilia Forskare cecilia.brannmark@gu.se
Brännström, Mats Professor /​ överläkare mats.brannstrom@obgyn.gu.se
Brånemark, Rickard Oavlönad docent 031-342 8848 rickard.branemark@orthop.gu.se
Bull, Cecilia Forskare cecilia.bull@gu.se
Bunketorp Käll, Lina Forskare, Projektledn, Projektdesign, Neurorehabilitering, Interventionsforskn, RCT, multidisciplinä... lina.bunketorp-kall@neuro.gu.se
Butler, Chatrine Administrativ chef, inst 031-786 3450 chatrine.butler@gu.se
Buvall, Lisa Forskare 031-786 3522 lisa.buvall@neuro.gu.se
Bygdell, Maria Doktorand maria.bygdell@gu.se
Bylund, Johan Professor 031-786 5018 johan.bylund@gu.se
Byman, Sölvi Utbildnings adm 031-786 2900 solvi.byman@gu.se
Bäck, Anna Forskare 031-342 7216 anna.back@gu.se
Bäck, Tom Forskare tom.back@radfys.gu.se
Bäckhed, Fredrik Professor 031-342 7833 fredrik.backhed@wlab.gu.se
Bäckman, Kristoffer Statistiker kristoffer.backman@gu.se
Bäckström, Malin Forskare 031-786 3496 malin.backstrom@medkem.gu.se
Bärebring, Linnea Doktorand linnea.barebring@gu.se
Bång, Angela Universitetslektor 031-786 5602 angela.bang@gu.se
Båth, Magnus Professor/​1:e sjukhusfysiker magnus.bath@gu.se
Båth, Magnus Forskare 031-342 7276 magnus.bath@gu.se
Böhm, Maria-Elisabeth Postdoktor maria-elisabeth.bohm@gu.se
Böling, Susanna Doktorand 031-786 5992 susanna.boling@gu.se
Börgeson, Emma Universitetslektor, biträdande emma.borgeson@gu.se
Börjesson, Lars Universitetslektor, adjungerad lars.borjesson@gu.se

Visar 351 - 400 av 2726

Sidansvarig: Pontus Sundén|Sidan uppdaterades: 2016-09-14
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?