Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Om Sahlgrenska akademin

2 400

miljoner kronor i omsättning

1 700

anställda

5 000

studenter

60%

professorer arbetar inom vården

 

Organisation

6 institutioner, 3 enheter och
22 centrumbildningar.

Akademins ledning

Akademistyrelsens möten och protokoll.

Vår historia

En ung fakultet med en lång historia. Och ett nobelpris.

 

Hitta till oss

Foto: Akademiska hus

Hållplatser: 
Sahlgrenska huvudentré
Medicinaregatan 
Annedalskyrkan

Karta över Medicinareberget

 

Läs mer

Bibliotek

På Medicinareberget finns två av universitetets bibliotek:
Biomedicinska biblioteket
Studietorget Hälsovetarbacken

Likabehandling

En ökad mångfald bland anställda och studenter bidrar till en högre kvalitet i verksamheten.
Vårt arbete med likabehandling
och ökad mångfald

Miljöcertifiering

  

 

Sahlgrenska akademin

Sahlgrenska akademin
Box 400
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 3 A-5 B
Besöksadress: Medicinaregatan 3, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.sahlgrenska.gu.se
Epost: info@sahlgrenska.gu.se

Dekan: Eric Hanse

Om enheten

Sahlgrenska akademin är den hälsovetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet. Fakulteten har en unik bredd inom det hälsovetenskapliga området.

Vid Sahlgrenska akademin finns sex institutioner inom områdena medicin, odontologi och vårdvetenskap. Att dessa institutioner är samlade i en akademi möjliggör ett effektivt samarbete över kunskapsgränserna.

Vid fakulteten finns 18 utbildningsprogram. Flera av Sahlgrenska akademins utbildnings­program hör till de mest populära i landet.

Forskning som bedrivs vid fakulteten är inom många om­råden av högsta internationella klass. Det gäller till exempel inom farmakologi, fetma, barns hälsa, odontologi och hjärta-kärl.

Både utbildning och forskning sker i nära samarbete med Västra Götalandsregionen, särskilt Sahlgrenska Universitetssjukhuset och Folktandvården i Göteborg.

Personer

Visar 251 - 300 av 2740

Namn Titel Telefon E-post
Bernasconi, Valentina Doktorand valentina.bernasconi@gu.se
Bernhardt, Peter Prof/​sjukhusfysiker, Studievägledare 031-342 8509 peter.bernhardt@phonsa.gu.se
Bernhardt, Peter Prof/​sjukhusfysiker peter.bernhardt@phonsa.gu.se
Bernson, Elin Doktorand 031-786 6677 elin.bernson@gu.se
Bernsson, Jenny Gästlärare 031-786 3125 jenny.bernson@odontologi.gu.se
Berntsson, Malin Laboratorieassistent 031-786 6750 malin.berntsson@llcr.med.gu.se
Bersch, Ines Forskare bitr ines.bersch@gu.se
Berthelsen, Birgitte Läkare/​Forskare 031-342 7152 birgitte.berthelsen@gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Bertilsson, Lennart Forskarstuderande 031-3426422 lennart.bertilsson@gu.se
Bertilsson, Monica Forskarassistent 031-786 6857 monica.bertilsson@socmed.gu.se
Bertéus Forslund, Heléne Universitetslektor 031-786 3720 helene.berteus.forslund@medfak.gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. 0303-23 08 93 jan.beskow@gu.se
Bexe Lindskog, Elinor Forskare elinor.bexe-lindskog@surgery.gu.se
Bhadury, Joydeep Forskarstuderande joydeep.bhadury@gu.se
Bhandari, Mohit Extern medarbetare mohit.bhandari@gu.se
Biber, Björn Professor emeritus 031-342 8169 bjorn.biber@aniv.gu.se
Biermann, Jana Doktorand jana.biermann@gu.se
Bilberg, Annelie Forskarstuderande 031-3424173 annelie.bilberg@rheuma.gu.se
Billestedt, Mirja Utbildnings adm 031-786 6888 mirja.billestedt@gu.se
Billig, Håkan Professor 031-786 3534 hakan.billig@fysiologi.gu.se
Billstedt, Eva Universitetslektor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Birchenough, George Forskarassistent george.birchenough@gu.se
Birgersson, Sofia Projektsamordnare 031-786 3238 sofia.birgersson@gu.se
Biörserud, Christina Forskare 031-342 8404 christina.biorserud@gu.se
Biörserud, Christina Forskare 031-342 8404 christina.biorserud@gu.se
Bjarnegård, Anna Utbildningskoordinator 031-786 5744 anna.bjarnegard@gu.se
Bjerkstig, Göran Universitetsadj 031-786 3825 goran.bjerkstig@odontologi.gu.se
Bjerrum, Anders Forskare anders.bjerrum@gu.se
Bjersing, Jan Forskare/​postdoc 031-3426475 jan.bjersing@rheuma.gu.se
Bjurman, Christian Forskarstuderande 031-342 1000 christian.bjurman@gu.se
Bjurulf, Ylva Utbildningssamordnare ylva.bjurulf@gu.se
Björck, Lena Universitetslektor/​sjuksköterska 031-786 6040 lena.bjorck@gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Björefeldt, Andreas Forskarassistent Andreas.Bjorefeldt@neuro.gu.se
Björk-Eriksson, Thomas Oavlönad docent 031-342 1000 thomas.bjork-eriksson@oncology.gu.se
Björkelund, Cecilia Seniorprofessor cecilia.bjorkelund@allmed.gu.se
Björkerud, Stina Kommunikatör 031-786 5506 stina.bjorkerud@gu.se
Björkevik, Maria Utbildningshandläggare 031-786 6179 maria.bjorkevik@neuro.gu.se
Björklund, Christina Tekniker christina.bjorklund@gu.se
Björklund, Per Forskarstuderande, specialistläkare kirurgi (övre GI) 031-343 4263 per.bjorklund@vgregion.se
Björkman, Ida Universitetslektor ida.bjorkman@gu.se
Björkman, Kristoffer Forskarstuderande kristoffer.bjorkman@gu.se
Björkman, Lena Forskare 031-3424635 lena.bjorkman@rheuma.gu.se
Björkvall, Wiveka Forskningssjuksköterska 031-342 1103 wiveka.björkvall@vgregion.se
Björling-Persson, Pernilla Ekonom 031-342 2439 pernilla.bjorling-persson@gu.se
Björneld, Lena Forskarstuderande lena.bjorneld@xray.gu.se
Björnfot, Niclas Sjuksköterska 031-342 84 04 niclas.bjornfot@vgregion.se
Björnsdottir, Halla Postdoktor halla.bjornsdottir@rheuma.gu.se
Björnson, Elias Doktorand elias.bjornson@gu.se

Visar 251 - 300 av 2740

Sidansvarig: Pontus Sundén|Sidan uppdaterades: 2016-09-14
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?