Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Om Sahlgrenska akademin

2 440

miljoner kronor i omsättning

1 750

anställda

5 000

studenter

60%

professorer arbetar inom vården

 

Organisation

6 institutioner, 3 enheter och
22 centrumbildningar.

Fakultetsledning

Professor Eric Hanse är dekan och styrelsens ordförande.

Vår historia

En ung fakultet med en lång historia. Och ett nobelpris.

 

Hitta till oss

Foto: Akademiska hus

Hållplatser: 
Sahlgrenska huvudentré
Medicinaregatan 
Annedalskyrkan

Karta över Medicinareberget

 

Läs mer

Bibliotek

På Medicinareberget finns två av universitetets bibliotek:
Biomedicinska biblioteket
Studietorget Hälsovetarbacken

Likabehandling

En ökad mångfald bland anställda och studenter bidrar till en högre kvalitet i verksamheten.
Vårt arbete med likabehandling
och ökad mångfald

Miljöcertifiering

  

 

Sahlgrenska akademin

Sahlgrenska akademin
Box 400
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 3 A-5 B
Besöksadress: Medicinaregatan 3, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.sahlgrenska.gu.se
Epost: info@sahlgrenska.gu.se

Dekan: Eric Hanse

Om enheten

Sahlgrenska akademin är den hälsovetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet. Fakulteten har en unik bredd inom det hälsovetenskapliga området.

Vid Sahlgrenska akademin finns sex institutioner inom områdena medicin, odontologi och vårdvetenskap. Att dessa institutioner är samlade i en akademi möjliggör ett effektivt samarbete över kunskapsgränserna.

Vid fakulteten finns 18 utbildningsprogram. Flera av Sahlgrenska akademins utbildnings­program hör till de mest populära i landet.

Forskning som bedrivs vid fakulteten är inom många om­råden av högsta internationella klass. Det gäller till exempel inom farmakologi, fetma, barns hälsa, odontologi och hjärta-kärl.

Både utbildning och forskning sker i nära samarbete med Västra Götalandsregionen, särskilt Sahlgrenska Universitetssjukhuset och Folktandvården i Göteborg.

Personer

Visar 51 - 100 av 2740

Namn Titel Telefon E-post
Alexandersson, Cecilia Forskarstuderande 031-342 9163 cecilia.alexandersson@gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare bitr elisa.alexandersson@gu.se
Alfonzo Rodriguez, Emilia Forskarstuderande emilia.alfonzo@vgregion.se
Alfredsson, Maria Ekonom 031-786 3520 maria.alfredsson@gu.se
Ali, Lilas Universitetslektor/​sjuksköterska, Leg. sjuksköterska, specialistsjuksköterska i psykiatri 031-786 6037 lilas.ali@gu.se
Alipoor, Mohammad Postdoktor mohammad.alipoor@gu.se
Alkmark, Mårten Doktorand/​projektass 031-342 9243 marten.alkmark@vgregion.se
Alm, Bernt Oavlönad docent bernt.alm@medfak.gu.se
Almerud, Pernilla 031-786 2853 pernilla.almerud@amm.gu.se
Almgren, Inger Forskarutbildningshandläggare 031-786 3528 inger.almgren@gu.se
Almquist-Tangen, Gerd Forskarstuderande gerd.almquist-tangen@regionhalland.se
Almrén, Katinka Utbildnings adm 031-342 1857 katinka.almren@gu.se
Almstedt, Alvar Forskare bitr alvar.almstedt@gu.se
Almstrand, Ann-Charlotte Kemist 031-786 3618 ann-charlotte.almstrand@amm.gu.se
Almståhl, Annica Universitetslektor/​tandhygienist 031-786 3208 annica.almstahl@odontologi.gu.se
Alrifaiy, Ahmed Forskningsingenjör 1.e 031-786 3433 ahmed.alrifaiy@gu.se
Alshabeeb, Ali Biomedicinsk analytiker ali.alshabeeb@gu.se
Alsiö, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.alsio@gu.se
Alsiö, Åsa Lärare 0500-432353 asa.alsio@vgregion.se
Alstad, Torgny Univ lekt/​övertandl 031-786 3223 torgny.alstad@gu.se
Alsterholm, Mikael Forskarstuderande, Läkare vid Hudkliniken, SU/​Sahlgrenska. Forskarstuderande i dermato-venereolgi. D... 031-342 2757 mikael.alsterholm@gu.se
Alsén, Samuel Doktorand/​projektassistent 031-786 6221 samuel.alsen@gu.se
Alsén, Sara Universitetsadjunkt 031-786 6076 sara.alsen@gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Altiparmak, Gülay Laboratorieassistent 031-786 6750 gulay.altiparmak@llcr.med.gu.se
Amante, Mario Doktorand mario.amante@gu.se
Amoroso, Matteo Forskarstuderande matteo.amoroso@vgregion.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Anderberg, Rozita Utbildningsbidrag 031-786 3563 rozita.shirazi@neuro.gu.se
Andernord, Daniel Forskarstuderande daniel.andernord@gmail.com
Andersch, Björn Oavlönad docent 031-343 4178 bjorn.andersch@gu.se
Andersen, Oluf Tidigare adjungerad professor 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Andersson, Albin Personaladministratör 031-786 3384 albin.andersson@gu.se
Andersson, Anja Administratör 031-786 4125 anja.andersson@gu.se
Andersson, Annakarin Personalhandläggare 031-786 2685 annakarin.andersson@gu.se
Andersson, Annica Postdoktor annica.andersson@gu.se
Andersson, Bert Professor adjungerad 031-342 3211 bert.andersson@gu.se
Andersson, Bert Oavlönad docent, överläkare, docent, spec. i cardiologi och invärtesmedicin 031-342 3211 bert.andersson@gu.se
Andersson, Bertil Forskarstuderande 031-343 4412 bertil.andersson@vgregion.se
Andersson, Birgitta Utbildnings adm 031-786 5757 birgitta.andersson@fhs.gu.se
Andersson, Carola Molekylärbiolog 031-342 2885 carola.andersson@gu.se
Andersson, Charlotte Doktorand charlotte.andersson@gu.se
Andersson, Christina Universitetslektor christina.andersson@neuro.gu.se
Andersson, Daniel Postdoktor daniel.andersson.3@gu.se
Andersson, Ellinor Doktorand/​projektass 031-786 6750 ellinor.andersson@llcr.med.gu.se
Andersson, Eva Överläkare 031-786 6301 eva.andersson@amm.gu.se
Andersson, Eva M Statistiker 031-786 2893 eva.m.andersson@amm.gu.se
Andersson, Gustav Biomedicinsk analytiker gustav.andersson@gu.se
Andersson, John Forskare john.andersson@vgregion.se
Andersson, Jonny Forskarstuderande jonny.k.andersson@vgregion.se

Visar 51 - 100 av 2740

Sidansvarig: Pontus Sundén|Sidan uppdaterades: 2017-11-09
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?